091 558 0246

U slučaju smrti

ŠTO UČINITI KADA SE DOGODI SMRTNI SLUČAJ?
Kada dođe do smrtnog slučaja u kući ili stanu, prijava smrti vrši se na telefonski broj: +385 91 558 0246.

Od pozivatelja se traže slijedeći podaci:
- ime i prezime preminule osobe
- starost umrle osobe (godine)
- adresa smrti
- vrijeme smrti
- ime i prezime osobe koja prijavljuje smrt
- broj telefona za kontakt

Po nalogu policije obično kroz nekoliko sati dolazi medicinska ekipa i mrtvozornik.
Mrtvozorniku je potrebno osigurati pristup umrloj osobi da bi se tijelo umrle osobe moglo pregledati, pripremiti liječničku dokumentaciju ako je preminula osoba bolovala kao i sve matične podatke umrle osobe.
Ako je smrt nastupila u neobičnim okolnostima ostavite tijelo i prostor kakvog ste zatekli radi eventualnog policijskog očevida.
Nakon što mrtvozornik izda “dozvolu za pokop” tijelo se može prevesti na željeno mjesto pokopa.

Nazovite: +385 91 558 0246 radi dogovora i preuzimanja umrle osobe i daljnje organizacije posljednjeg ispraćaja / rezervacije termina na željenom groblju.
SMRTNI SLUČAJ U BOLNICI
Ako smrt nastupi u bolnici ili nekoj drugoj ustanovi na području Republike Hrvatske, obitelj se javlja na odjel gdje je osoba ležala ili bila zaprimljena.

Nakon razgovora sa dežurnim liječnikom ili šefom odjela, te dobivanjem dokumentacije koja je u protokolu zdravstvene ustanove, potrebno se javiti na odjel patologije ili mrtvačnicu radi predaje odjeće u koju će se umrla osoba obući.
SMRTNI SLUČAJ U PROMETU
Kad se smrt dogodi u prometnoj nesreći, izlazi hitna pomoć koja konstatira smrt, a policija izdaje popratnicu te se tijelo prevozi na Sudsku Medicinu i Kriminalistiku radi obdukcije. Kada je obdukcija napravljena obitelj može podići tijelo pokojnika.
ORGANIZACIJA POGREBA ILI KREMIRANJA
Ovlašteni Pogrebnik dogovara pravo i termin ukopa sa Upravom groblja. Također je potrebno izabrati pogrebnu opremu te dogovoriti program Ceremonije, Svećenika, Glazbu, Cvijeće, Oglas u dnevnom Tisku. Ako je riječ o Katoliku obratiti se treba u nadležnu Župu prema mjestu stanovanja pokojnika, gdje se dogovaraju svi detalji sa svećenikom. Ukoliko se iskaže želja za sudjelovanjem Svećenika iz neke druge Župe ili Samostana, potrebno je pisano dopuštenje iz nadležne Župe.

Pripadnici drugih vjerskih zajednica izravno će kontaktirati nadležne Crkve čijoj vjeri pripadaju.

Nakon smrtnog slučaja potrebno je ishoditi dva važna, bitno različita dokumenta za koji je nadležan Matični ured. Prvi je smrtni list (potvrda iz matice umrlih a služi kao dokaz da je osoba umrla), dok je drugi smrtovnica (uz podatak o smrti sadrži podatke o nasljednicima i imovini umrlog koje upisuje matičar a potrebno je za ostavinski postupak).
PRIJAVA SMRTI
Činjenica smrti prijavljuje se usmeno ili pismeno matičaru područja kojemu pripada mjesto na kojem je smrt nastupila ili na kojem je umrli nađen.
SMRT U INOZEMSTVU
  1. Sprovodnica

Prilikom smrtnog slučaja u inozemstvu, osoba koja radi pokopa želi prenijeti tijelo umrle osobe (ili njegove ekshumirane ostatke) iz strane zemlje gdje se ono nalazi u Republiku Hrvatsku, podnosi zahtjev diplomatsko-konzularnom predstavništvu RH.

Pored obrasca kojeg rodbina preminulog ili ovlašteno pogrebno poduzeće koje organizira prijevoz ispunjava u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu, zahtjevu je potrebno priložiti slijedeće:

  • izvadak iz matice umrlih na međunarodnom obrascu (prema pravilima Bečke konvencije).
  • liječničku potvrdu o smrti s naznakom uzroka smrti.
  • dokaz o državljanstvu preminule osobe.
  • putovnicu preminule osobe, koju službenik u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu mora poništiti (ukoliko je hrvatski državljanin posjedovao putovnicu).
  • odobrenje (potvrdu) za prijenos umrle osobe države iz koje se umrla osoba prenosi.
  • podatke o prijevozniku (pogrebno poduzeće): osobni podaci vozača, broj putovnice, registarske oznake vozila; ako će u vozilu koje će prevoziti tijelo preminule osobe biti netko od rodbine preminuloga, potrebni su i njegovi podaci: ako će tijelo biti otpremljeno zrakoplovom, potrebni su podaci o broju leta, zračnoj kompaniji i zračnoj luci slijetanja zrakoplova.

Ukoliko se radi o stranom državljaninu za kojeg se traži ukop u Republici Hrvatskoj potrebno je priložiti i potvrdu (pisani dokaz) groblja (ili župe) u kojem je naznačeno mjesto pokopa/ukopa: takva potvrda svakako je obavezna.

Diplomatska misija odnosno konzularni ured dužan je prije izdavanja sprovodnice zatražiti suglasnost Ministarstva zdravstva ako je: osoba umrla od zarazne bolesti, osoba ekshumirana ili državljanski status osobe nepoznat ili se ne može utvrditi.

  1. Tranzit

Za prijevoz umrle osobe u provozu preko teritorija Republike Hrvatske nije potrebno izdavati sprovodnicu Republike Hrvatske, već se prijevoz preko teritorija Republike Hrvatske obavlja temeljem odobrenja države iz koje se umrla osoba iznosi i sprovodnice države u koju se umrla osoba prenosi radi pogreba (ukopa).

Prijenos urne s pepelom umrle osobe obavlja se bez sprovodnice.

  1. Napomena

Prilikom davanja obavijesti strankama u svezi s prijenosom urne potrebno je upozoriti da je pri prelasku državne granice RH potrebno predočiti potvrdu krematorija.

Ukoliko je preminula osoba posjedovala putovnicu RH istu je potrebno dostaviti nadležnom DM/KU na poništenje (radi ažuriranja statusa putovnice preminule osobe). Za izdavanje sprovodnice naplaćuje se konzularna pristojba u iznosu od 27 Eura ili 39 USD. (tarifni broj 74. stavak 2. i tarifni broj 79. Zakona o upravnim pristojbama).

091 789 7531
091 558 0246
© Lilek d.o.o
envelopepushpinmap-markerchevron-downmenu-circlecross-circle